Ošetření a vyšetření praktickým lékařem

 

Laboratorní vyšetření - v ordinaci máme přístroj na okamžité stanovení INR, CRP a glyk. hemoglobín. Při vyšetření tedy okamžitě sdělím, jak máte dále užívat warfarin a za jak dlouho je nutná další kontrola. Odpadá tedy telefonování o výsledky následující den. Toto vyšetření je možné provést KDYKOLIV  v ordinačních hodinách.

Hladinu glykémie je možné pomocí glukometru sdělit také prakticky okamžitě.

       NOVĚ  odběry krve provádíme mimo středu každý den od 7,30 do 7,50 hodin. Prosím nalačno. Zkrácená doba odběru a navíc v ranních hodinách je z důvodu zkvalitnění vyšetření, krev je zpracovávána "začerstva" a je menší riziko zkreslení laboratorních výsledků. Lze ale zajistit vyšetření v pozdějších hodinách, maximálně však do 12 hodin.

      

        

Preventivní prohlídka (zdroj: VZP)

Preventivní prohlídka u praktického lékaře je celkovým vyšetřením, na které přicházíte jedenkrát za dva roky (zpravidla po uplynutí 23 měsíců  po provedení poslední preventivní prohlídky), a to i když nemáte zdravotní obtíže. 

Její součástí je doplnění anamnézy, kdy praktický lékař pro dospělé cílenými dotazy na onemocnění v rodině, na vaše dřívější onemocnění, vaše pracovní zatížení a životní návyky zjišťuje předpokládaná zdravotní rizika. V rodinné anamnéze se klade zvláštní důraz na výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění, hypertenze, diabetu, poruch metabolismu tuků a na výskyt závislostí. Kontroluje očkování proti tetanu.

Dále lékař provádí kompletní fyzikální vyšetření, včetně změření krevního tlaku. Dívá se na jazyk, do hrdla, pohmatem vyšetří štítnou žlázu a hlavní skupiny uzlin. Poklepem a poslechem vyšetřuje srdce a plíce, prohmatá břicho, zjišťuje bolestivost v oblasti ledvin, stav žil a tepen na dolních končetinách, pacienta zváží, případně i změří, orientačně mu vyšetří sluch a zrak.

V rámci preventivní prohlídky se také provádí laboratorní vyšetření:

Při každé prohlídce se má provést orientační chemické vyšetření moče.

V 18, 30, 40, 50 a 60 letech lékař zařídí provedení vyšetření cholesterolu a tukových látek v krvi.

V 18 letech a dále pak od 40 let ve dvouletých intervalech se provádí i kontrola glykemie (hladiny cukru v krvi).

Ve věku od 50 let se provádí preventivní vyšetření na přítomnost krve ve stolici (test okultního krvácení ve stolici - TOKS), což může včas odhalit počáteční stadia rakoviny tlustého střeva a konečníku. Pacientovi ve věku od 55 let se jako druhá varianta screeningu kolorektálního karcinomu nabízí možnost provedení tzv. primární screeningové kolonoskopie (endoskopické vyšetření střev), a to v intervalu 10 let. TOKS může provádět registrující praktický lékař, ale i registrující ženský lékař, takže u ženy má každý z nich při preventivní prohlídce ověřit, zda pacientka toto vyšetření v daném intervalu absolvovala a zda jsou k dispozici jeho výsledky. Kolonoskopické vyšetření provádějí endoskopická pracoviště schválená komisí pro screening kolorektálního karcinomu MZ.

U žen ve věku od 45 let praktický lékař ověřuje, zda bylo v posledních dvou letech provedeno mamografické vyšetření. Pokud se tak nestalo a výsledky nejsou k dispozici, předá lékař ženě doporučení k jeho provedení na některém z akreditovaných pracovišť.



 

 


Kontakt

EM ordinace, MUDr. Eva Málková

Nerudova 1093
Kralupy nad Vltavou
27801


315725210


 

Sestra Emmy (odkaz)

 

IČO: 198 13 392

číslo bankovního účtu:     263276287/0600

 

IČO: 198 13 392
 
číslo bankovního účtu:     263276287/0600